Історія розвитку

Дерев`яна українська хата в Державному музеї архітектури та побуту ...

   Деревина з давніх пір широко використовується в будівництві як матеріал, що володіє багатьма цінними якостями: високою механічною міцністю, низькою теплопровідністю, невеликою об'ємною вагою, легкою оброблюваністю, хімічною стійкістю до дії кислот, солей і масел. 

   При нормальній експлуатації конструкції з деревини зберігаються багато років. Прикладом цього може служити монастир, побудований з деревини під м.Новгородом у 1198 р. і простояв до 1941 р. (під час війни був зруйнований німецько-фашистськими загарбниками). 

   Роботи, пов'язані з використанням деревини, діляться на теслярські та столярні. До теслярських відносять зведення стін, перегородок, перекриттів крокв, ферм, балок, риштувань, підлог, опалубки та інші, а до столярних - виготовлення вікон, дверей, панелей, меблів. 

   Столяр займається обробкою деревини, виготовленням виробів з неї (обробка поліруванням), при необхідності монтажем їх на будівельних об'єктах. Існують білодеревні (хвойні та м'які листяні породи) і червонодеревні (тверді цінні види листяних порід дерева) роботи, в залежності від порід дерева.

   Професія столяр - одна з найдавніших професій у світі, а обробка дерева - одне з перших ремесел, яким опановувала людина. 

   Найбільш древніми є зразки меблів, що збереглися ще з часів Давнього Єгипту та Месопотамії, кілька тисяч років. 

   Зображення різних виробництв предметів зустрічаються вперше на давньоєгипетських пам'ятниках, що відносяться до Нового царства. Присутні зображення столярів, переписувачів, живописців, камнетесов, колеснічніков, черевичників, а також зображення ремісничих інструментів. Складніше і досконаліше інших були теслярські та столярні інструменти. Вони включали в себе різного виду сокири, круглі, плоскі і загострені долота, великі і малі пили, лінійка, косинець, схил, різновеликі різці, невеликі кліщі та інших дрібні інструменти. (Джерело: Вейс Г. Історія матеріальної культури: Глава 1. Єгиптяни, С. 97. Енциклопедія матеріальної культури. Герман Вейс, електронна версія).
   Столяр - багатопрофільна професія. Столяр виготовляє меблі (м'які, корпусні, офісні), бере участь в будівництві: виготовлення і монтаж дверей і вікон, меблів, що вбудовується, монтаж перегородок, урізання замків і ручок, облицювання стін дерев'яними панелями, а також виготовлення різноманітних виробів з дерева: бігових лиж, вішалок, карнизів, свічників і всіляких декоративних предметів. 

   Столяр працює не тільки з деревом, а і з матеріалами, які замінюють дерево, з різним способом кріплення і монтажу продукції, металевими шурупами, скобами, цвяхами, клеями, матеріалами, необхідними для облицювання, обтягування, обробки, дерев'яних виробів (плівками, лаками, фарбами, тканинами). 

  Умови праці столяра різноманітні в залежності від виду виконуваних робіт. Якщо столяр бере участь у виготовленні вироба, то, як правило, він працює в приміщенні - в майстерні або цеху. Робоче місце столяра - найчастіше верстат чи сучасні його модифікації. Столяр закріплює дерев'яні заготівки, робить розмітку й обробку виробу по наявному кресленню. Способи обробки деревини: пиляння обробка, зборка. Кожна з цих операцій може виконуватися як вручну і за допомогою традиційних інструментів (пилки, рубанка, фуганка, долота, свердла, стамески), так і на спеціальних верстатах. Робочим місцем столяра є ті об'єкти, на яких виробляється монтаж, і інструмент йому доводиться майже завжди носити з собою.
   Столяр з виготовлення художніх меблів працює на різних місцях, однак їх традиційним робочим місцем є столярний верстак, оскільки на багатьох стадіях процесу виготовлення меблів застосовується висококваліфікована ручна праця. 
Нові, вживані та меблі на замовлення в м.Львів. Купити меблі у ...
Меблі - особливий твір мистецтва. Постійно перебуваючи в житлі людини, вони поволі формують смаки людей. Потрапивши в наш будинок, меблі залишаються там десятки, а часом і сотні років. Але як часто модні новинки в меблях протягом якихось кількох років безнадійно застарівають, в той час, як дійсно художні меблі не старіють зовсім. Тому останнім часом все більше з'являється меблів, виконаних «під старовину» і художніх меблів сучасних форм. 
    Український народ завжди любив дерево, села і міста виникали в лісах, куди приходила людина з сокирою. До цих пір ми говоримо: "будинок зрубати", а не "побудувати", хоча зараз тесляр має багато різних інструментів.
 
Робота з деревом – найдавніший вид українського мистецтва. Літописні відомості й археологічні знахідки підтверджують універсальне застосування  дерев`яних виробів у давні часи: з дерева робили будинки, меблі, посуд, транспорт. І сьогодні дерево – один з найпопулярніших  будівельних матеріалів завдяки своїй природності та екологічній чистоті. На відміну від деяких сучасних будівельних матеріалів дерево не шкідливе для здоров`я людини, не викликає алергію. І тому професія столяра  була, є і буде однією з найпотрібніших людству.

   Важливим в столярному мистецтві є вміння вибирати матеріал і правильно його обробити, щоб виріб приносив естетичну насолоду людям. Досконалості майстер сягає далеко не відразу, лише в результаті значної практики людина починає добре відчувати дерево, розміряти силу і напрямок руху інструменту з твердістю деревини і напрям її волокон.

   Професія столяра сприяє розвитку естетичного смаку, уяви та мислення. Формування психологічно важливих якостей можуть утруднити бідність уяви, нерозвиненість естетичного смаку, неврівноваженість і нетерпіння, недостатня ступінь наполегливості і старанності, малий обсяг рухової пам'яті.

   Мінусом професії є високий рівень шуму в приміщеннях, дерев'яна стружка і пил, сильні запахи обробних розчинів (лаки, віск, фарби, клеї й ін), а також можливість одержання травми.

Використані матеріали сайтів:
http://letopisi.ru/index.php/Столяр

1 комментарий: